facebook twitter google+

Novinky

Lucerna právě dnes!

Lucerna_prem.jpgJak nás vůbec napadlo vybrat si Lucernu?

Může za to věta režiséra Jurije Galina: “Režíroval jsem už úplně všechno. Od Shakespeara přes Schillera a Goetheho, Čechova, Becketa, Williamse až ke Galinový s Turkem, módní přehlídku Slavy Zajceva, osmisté výročí Turkmenistánu, dva filmy a seriál. Asi mám hotovo. A tehdy padla otázka: “A co česká klasika?” Jurij: “No jo, vlastně. Tak klidně.” A já (Jana Galinová) jsem sáhla do knihovny a vytáhla jsem Lucernu, že jako potrestám tu jeho pýchu. “Tohle je nejhranější česká divadelní hra a je v ní několik “oříšků”. Ten největší je, že musíš dostat holku do stromu a pak zase ven.” Viděla jsem Lucernu na divadle 11x a Hanička v lípě se stala mou noční můrou. “Hraje v tom přes 30 postav a trvá to cca 3 a půl hodiny.” Jurij: “A řekne to dneska něco někomu?” Já: “To nevím.” A pak jsem to staré vydání po prababičce otevřela a do očí mi padla věta napsaná v roce 1893: “Něco jim slibte, třeba pivo zadarmo, to vždycky zabere.” A bylo rozhodnuto. A pak si režisér tu hru přečetl a začalo nám horké léto.

Když jsme před rokem určovali termín podzimní premiéry, netušili jsme, že pan prezident na stejný den vyhlásí volby. Ale protože termín už byl daný, nazkoušeli jsme ke 100. výročí téhle republiky hru, která se na českých jevištích hrála vůbec nejčastěji. A jak přitvrzovala volební kampaň, měli jsme čím dál silnější pocit, že jsme se ocitli v tomto Jiráskově díle. Autorovi trvalo 12 let, než hru v roce 1905 předal Národnímu divadlu. Autocenzura je prevít. A autor byl učitel. A premiéra byla 17. listopadu. Že by znamení?

Takže: Jestli vás štvou ti nahoře, nebo ti dole. Jestli věříte na lásku, nebo na vášeň, je Lucerna pro vás. Jestli už víte, co je stáří a moudrost, je Lucerna pro vás. Jestli vás prudí všehoschopní úředníci, je Lucerna pro vás. Jestli máte problém se zbabělci, je Lucerna pro vás. Jestli jsou vám k smíchu řiťolezci, je Lucerna pro vás.Jestli máte smysl pro humor a nelákají vás věci "zadarmo", je Lucerna pro vás.

A jestli si, stejně jako my, myslíte, že "Práva svá má hájit chlap" a panské zvůli se nemá ustupovat, tak až hodíte do urny volební lístek s těmi nejlepšími, přijďte do Docela velkého divadla na premiéru. Zjistíte, že se toho za 125 let od doby, kdy byla hra napsána, ani za 250 let od doby, v níž se odehrává, v této zemi tak moc nezměnilo.

Dnes “ROZSVÍTÍME LUCERNU.” Proč?

Protože nechceme žít v zemi, kde slova odvaha, morálka, víra, úcta ke druhým i k přírodě a hlavně pravda a láska se stala slovy sprostými. Kde je normální lhát, krást a podvádět na hradě i v podhradí, kde je řiťolezectví národním sportem, kde si lidé neváží sami sebe a pořád chtějí, aby je někdo někam vedl (nejlépe na východ), a kde něco “zadarmo” zvedne ze židle i největšího lenocha. A chceme to někomu říct. Je zvláštní, že tohle všechno Alois Jirásek do Lucerny napsal, a to už na konci předminulého století. A v roce 1905 se Lucerna poprvé hrála. A pak ještě tisíckrát. Jako pohádka (to nejčastěji) nebo jako varování před námi samými. Šli jsme druhou cestou. Tak přijďte, ať na ní nejsme sami. A nezapomeňte, že dnes i zítra jsou volby.